מה את צריכה לדעת על סרטן שד גרורתי

סרטן שד עלול להתפתח אצל אחת מבין כל שמונה נשים וכ- 30% מאלו שאובחנו עם סרטן שד בשלב מוקדם עלולות לפתח סרטן שד גרורתי בהמשך. כשזוהי הסטטיסטיקה, מוטב שנדע כמה שיותר כי ידע הוא כוח. בכתבה שלפניכן מספר נתונים שצריך להכיר

  • סרטן השד
הראלה הלוי, בשיתוף חברת פייזר
סרטן שד עלול להתפתח ב-1 מתוך 8 נשים בשלב כלשהו בחייהן (צילום: depositphotos.com)

סרטן שד עלול להתפתח ב-1 מתוך 8 נשים בשלב כלשהו בחייהן. סטטיסטיקה זו פוגעת בכל הנשים באופן שווה. גידול בשד עלול להתפתח אצל חלק מהנשים הקוראות את הכתבה הזו, או אצל מעצבת השיער שלהן, השכנה שלהן, או השחקנית שהן אוהבות. עניות או עשירות, סלבריטאיות או נשים שמעולם לא שמעתם עליהן, המחלה יכולה לפגוע בכל אחת. סרטן שד הוא הסוג הנפוץ ביותר בקרב נשים ברחבי העולם. שישה אחוזים מהנשים המאובחנות לראשונה כחולות בסרטן שד מתגלות כחולות סרטן שד גרורתי.

הנה מספר נתונים שכדאי לדעת על סרטן שד גרורתי:

עוד בוואלה! NEWS

שלוש נשים אמיצות מספרות על גן ה-BRCA

לכתבה המלאה

לא כל סרטן שד הוא גרורתי

סרטן שד היא מחלה שבה תאים בשד מתפתחים ומתחלקים בצורה לא תקינה, ובעקבות זאת נוצר גוש, או גידול. ישנם סוגים שונים של סרטן שד. כשהגידול מוגבל לשד ו/או לבלוטות הלימפה הקרובות, הוא נקרא סרטן שד שלב מוקדם או מתקדם מקומי. אם התאים הסרטניים מתפשטים לחלקים אחרים בגוף, המחלה נקראית "סרטן שד גרורתי".

סרטן שד גרורתי, הידוע גם כסרטן שד שלב 4 מתקדם, עשוי להתפתח כשתאים סרטניים בשד מתנתקים מהגידול בשד ונכנסים לזרם הדם או למערכת הלימפה. הרבה מהתאים מתים בדרך, אך אלה ששורדים יכולים להגיע למקום חדש בגוף, להתרבות שם וליצור גידול חדש.

התפשטות התאים הסרטניים למקומות אחרים בגוף מכונה "גרורות".גרורות יכולות להימצא בבלוטות הלימפה בבית השחי ו/או באזורים מרוחקים, למשל בריאות, בכבד, בעצמות או במוח. סוג הסרטן נקרא על שם האיבר בו הוא נוצר לראשונה, לכן גם אם התאים מגיעים לריאות או לעצמות ויצרו שם גידול - הסרטן עדיין מוגדר כסרטן שד גרורתי.

בגלל האופן שבו סרטן שד גרורתי מתנהג, חשוב לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים. לכן כדאי להיבדק באופן קבוע.

כ-30% מהנשים שאובחנו בסרטן בשלביו המוקדמים יפתחו גרורות בשלב מאוחר יותר (צילום: depositphotos.com)

אי אפשר לדעת מראש אם סרטן שד יהפוך לגרורתי

ישנן נשים שהאבחון הראשון של סרטן שד הוא סרטן שד גרורתי וישנן נשים שהגרורות יתפתחו חודשים או שנים לאחר שיסיימו טיפול בסרטן שד. כ-30% מהנשים שאובחנו בסרטן בשלביו המוקדמים יפתחו גרורות בשלב מאוחר יותר.

הסיכון או הסיכוי שסרטן שד יחזור או ישלח גרורות משתנים מאישה לאישה, ולכן קשה לחזות מי תפתח סרטן שד גרורתי. הסיכון לכך תלוי בעיקר בסוג הגידול, האם הגידול מתפתח מהר או לאט ובאיזה שלב אובחן הגידול לראשונה.

יותר נשים היום ממשיכות לחיות במשך שנים עם סרטן שד גרורתי

נכון להיום לא ניתן לרפא סרטן שד גרורתי, אך מטרות הטיפולים הם לאפשר איכות חיים טובה ולהאריך את החיים.

בשנים האחרונות, מפותחות יותר ויותר אפשרויות טיפול, וכיום תכנית הטיפול במחלה עשויה לכלול כימותרפיה, רדיותרפיה ("הקרנות"), ניתוח וכן טיפולים ממוקדים המכוונים למנגנון הספציפי שגורם לגידול להתפתח.

מטרות הטיפולים הם לאפשר איכות חיים טובה ולהאריך את החיים (צילום: ShutterStock)

גם גברים יכולים להימצא בסיכון לסרטן שד גרורתי

עד אחוז אחד מתוך כלל המקרים של סרטן שד הם בגברים, כך שהמחלה לא נפוצה מאוד בגברים. אך היא כן עלולה להתפתח בגברים, בדרך כלל סביב גיל 60 עד 70.

מחקר סרטן שד גרורתי ממשיך

גידולים סרטניים בשד מורכבים ממכלול מרכיבים ומאפיינים והם משתנים מאישה לאישה. הבדלים אלה הם האתגר הגדול העומד בפני מדענים העמלים על פיתוח טיפולים יעילים ומותאמים אישית. חוקרים צופים שבעתיד יימצאו ביומרקרים (סמנים ביולוגים) חדשים של סרטן שד גרורתי. תחום המחקר ממשיך במלוא עוצמתו, מתוך תקווה שככל שיפותחו אמצעי אבחון וטיפול חדשים, כך יוכלו להגיע לתוצאות טיפול טובות יותר עבור אלה הסובלים מסרטן שד גרורתי.

לשאלות נוספות הנוגעות לסרטן שד גרורתי, יש לפנות לרופא המטפל

מידע נוסף הנוגע לסרטן שד תורשתי ניתן למצוא באתר

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר.

PP-IBR-ISR-0240

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully