עכשיו זה מוכח: עישון סיגריות יכול להשפיע לרעה על הבריאות הנפשית

  לאחר שהזהירו אותנו במשך שנים מפני הסכנות הבריאותיות שיש בסיגריות, התרגלנו לחשוב שמדובר בעיקר במחלות גופניות - סרטן, מחלות לב, מחלות נשימה סוכרת ועוד. אך מסתבר שהסיגריות אחראיות גם למצב רוח ולדיכאון שחלק מהמעשנים חווים, ולעיתים גם למחלות נפש קשות יותר

  • גמילה מעישון
  הראלה הלוי בשיתוף חברת פייזר, בשיתוף חברת פייזר
  לא רק מחלות גופניות. איור טיפול פסיכולוגי (צילום: יח"צ)

  מה יש באותה סיגריה שגורמת לנו לחשוב שהיא מרגיעה אותנו? יש אנשים הטוענים שהעישון הוא בשבילם כמו סוג של "טיפול עצמי", ושזוהי אחת הדרכים שלהם להתמודד עם סטרס (מתח). אבל, המשוואה הזו אינה כזו פשוטה והמציאות היא שההקלה היא זמנית בלבד, ודווקא העישון הוא מה שיוצר את תחושת הסטרס.

  ד"ר ענת אנדן, מומחית ברפואת משפחה במכבי שירותי בריאות, מסבירה: "מעשנים רבים משייכים את היכולת של סיגריות להקל את התחושות שעולות כשיש להם דחף לעשן ליכולת של סיגריות לשפר את מצב הרוח שלהם. אולם למעשה, ההקלה הזו קשורה להקלת תסמיני הגמילה, כגון עצבנות, מתח וחרדה. כשאנשים מעשנים, המוח מתרגל לכמות ניקוטין מסוימת וגבוהה, ואם לא שומרים על כמות זו, מתעוררים תסמיני גמילה וצורך עז לעשן כדי להרגיע את התסמינים הללו. באופן מעשי, מעשן שמרגיש עצבני יצא להפסקת סיגריה וכך יספק לגופו ניקוטין שיגרום להפרשה מהירה וגבוהה של דופמין. הדופמין הוא החומר האחראי לתחושת ההנאה מהסיגריה. בעצם העישון נוצר מעגל שקשה להפסיק: מעשנים, נהנים, שוב מתעורר הדחף לעשן וכן הלאה, כך שבסופו של דבר, העישון יכול אף להחמיר עצבנות וסטרס בטווח הארוך.

  לא רק סטרס

  כעת, מחקר חדש מוכיח כי עישון סיגריות עשוי גם להגביר את הסיכון לבעיות בריאות נפשיות רציניות יותר, כגון דיכאון וסכיזופרניה. לפי החוקרים, יותר אנשים החיים עם בעיות בריאות נפשיות מעשנים סיגריות, אבל עד לאחרונה לא היה ברור אם המחלה הנפשית משפיעה על הנטייה לעשן או שעישון מעלה את הסבירות להתפתחות מחלה נפשית. החוקרת ד"ר רובין ווטון ועמיתיה טוענים כי "הצלחנו להוכיח שעישון מעלה את הסיכון לדיכאון ולסכיזופרניה". החוקרים הגיעו למסקנה כי הגמילה מעישון לא רק חשובה לבריאות הגופנית אלא גם יכולה לשפר את הבריאות הנפשית.

  גם במחקר אחר שפורסם השנה, שכלל מעל 2000 סטודנטים, החוקרים מצאו שאנשים שעישנו סיגריות סבלו פי 2 עד 3 יותר מדיכאון קליני ואיכות החיים שלהם נפגעה, לעומת חבריהם שלא עישנו.

  מעשני סיגריות סבלו פי 2 עד 3 יותר מדיכאון קליני ואיכות החיים שלהם נפגעה לעומת לא מעשנים. איור אדם מדוכא (צילום: יח"צ)

  אור בקצה המנהרה

  בימים הראשונים שלאחר הסיגריה האחרונה מופיעים תסמיני גמילה, שבדרך כלל הולכים ופוחתים תוך מספר שבועות. כאשר נגמלים, רמות החרדה והמתח יורדות, ומצב הרוח ואיכות החיים משתפרים, בהשוואה למצב שבו ממשיכים לעשן. ד"ר אנדן מסבירה כי "ההתמכרות לסיגריה מכניסה אי-שקט וסטרס לחיים, ולכן הגמילה מעישון מועילה לאנשים עם ובלי רקע פסיכיאטרי. גם אנשים הנוטלים נוגדי דיכאון יכולים לעבור תהליך גמילה מוצלח".

  במחקר איגלס (Eagles), המחקר הגדול ביותר שנעשה בתחום העישון וכלל יותר מ-8,000 משתתפים, מצאו החוקרים שקבלת תמיכה בגמילה מעישון היא בטוחה ויעילה - במטופלים עם או בלי הפרעות נפשיות.

  לפי ד"ר אנדן, ישנם אנשים הנוטלים תרופות פסיכיאטריות שונות החוששים להתחיל תהליך גמילה מתוך פחד ש"יצאו מאיזון", ואכן הזמן הטוב ביותר להתחיל גמילה הוא כשאדם מאוזן ויציב. בהינתן יציבות , חשוב לא לוותר על האפשרות לגמילה, בריאות ואיכות חיים טובה יותר גם עבורם. "בסופו של דבר, מרבית האנשים אינם מתים ממחלות נפשיות, אלא ממחלות כגון מחלת ריאות, סרטן או מחלות לב שיכולות להתפתח בעקבות עישון, בדיוק כמו באנשים שאינם סובלים ממחלה נפשית. בניגוד לחשש של חלק מהאנשים, גם אנשים הנוטלים נוגדי דיכאון יכולים להפסיק לעשן ולקבל טיפול תרופתי תומך. מה שחשוב הוא לוודא שתהליך הגמילה נעשה בפיקוח ובתמיכת צוות רפואי." מסבירה ד"ר אנדן.

  הזמן הטוב ביותר להתחיל גמילה הוא כשאדם מאוזן ויציב. איור אדם מעשן (צילום: יח"צ)

  גמילה מעישון אפשרית גם בתקופת הקורונה

  עדויות שונות מראות כי גמילה מעישון יכולה לשפר את הבריאות הנפשית, לשפר את מצב הרוח ולסייע בהקלת סטרס, חרדה ודיכאון. לאורך זמן, גמילה מעישון אף עשויה למנוע תסמינים של חרדה ודיכאון, בדומה לנוגדי דיכאון.

  ישנן כיום מספר שיטות מקובלות לגמילה מעישון, מה שחשוב הוא שתוכנית הגמילה תותאם באופן אישי. ד"ר אנדן טוענת כי, "תהליך הגמילה הוא שינוי גדול שמעשנים עוברים, וכמו בכל שינוי, ההתחלה יכולה להיות קשה. אחרי שעוברים את המהמורות הראשונות ומתרגלים, המעשנים מתגעגעים פחות לסיגריה ועם הזמן אנשים רבים עשויים להפוך לרגועים יותר".

  נראה כי גם תקופת הקורונה היא חלון הזדמנויות להתחיל בתהליך גמילה. באופן מפתיע בסגר האחרון של אפריל 2020, למרות תקופה מתוחה יחסית המלווה באי-וודאות, אנשים רבים הצליחו להיגמל מעישון. לפי ד"ר אנדן: "שינוי האווירה והעובדה שהרגלים רבים שנקשרים אצל רבים לעישון כבר לא מתאפשרים, כמו הפסקת עישון בעבודה, דווקא מסייעים לאנשים להצליח בתהליך הגמילה מעישון".

  למידע נוסף ניתן להיכנס לאתר: www.pfizer.co.il/nigmalim

  שאלו את הרופא כיצד הוא יכול לעזור לכם בהתמודדות עם הדחף לעשן ועם תסמיני הגמילה, או התקשרו למוקד הגמילה מעישון של משרד הבריאות בטלפון 6800*.

  שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר.

  PP-CHM-ISR-0370
  אוגוסט 2020

  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully